Premier League - (nazywana także Barclays Premiership od nazwy sponsora) to piłkarskie rozgrywki ligowe na najwyższym szczeblu w Anglii. Jest ligą najczęściej oglądaną i najbardziej lukratywną na świecie. Wraz z Serie A czy Primera Division jest zaliczana do najlepszych lig na całej kuli ziemskiej.

FA Premier League (w takim kształcie, jaką znamy obecnie) została założona w 1992 przez kluby grające wówczas w The Football League (przed 1992 organ skupiający trzy najwyższe szczeble angielskiej piłki); dziś liczy sobie 20 zespołów. Podczas piętnastu rozegranych sezonów mistrzostwo wywalczyły tylko cztery drużyny: Manchester United, Blackburn Rovers, Chelsea Londyn i Arsenal Londyn. Spośród tej czwórki najbardziej utytułowany jest zespół z Manchesteru, który wywalczył tytuł dziewięć razy, w tym trzy razy z rzędu. Obecnym mistrzem Premiership są "Czerwone Diabły", które wygrały rozgrywki 2006/07.

Początki

Lata 80. były nieszczęśliwe i pechowe dla angielskiej piłki nożnej. Słabe wyniki reprezentacji, przestarzałe stadiony popadały w ruinę, liczba kibiców na stadionach spadała, ponadto na meczach coraz częściej pojawiali się chuligani i pseudokibice. Po tragedii na Heysel w 1985 angielskie kluby zostały zawieszone w rozgrywkach o europejskie puchary. Championship, ówczesna pierwsza liga, była stawiana daleko w tyle za innymi europejskimi rozgrywkami - Serie A czy Bundesligą oraz wielu najlepszych piłkarzy angielskich wyemigrowało, aby grać w innym kraju. Na początku lat 90. notowania piłkarskiej Anglii zaczęły jednak wzrastać. Reprezentacja Anglii osiągnęła świetny wynik w MŚ 1990 we Włoszech, odpadając po karnych w półfinałach. Po mundialu UEFA, europejski organ futbolowy, zdjął z angielskich zespołów zakaz. W styczniu tegoż roku w życie wszedł Raport Taylora, który nakazał wszystkim właścicielom stadionów zamontować na nich krzesełka i znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa.

Także dochody z transmisji telewizyjnych stały się ważniejsze; w 1986 Championship otrzymała z tego tytułu tylko 6,3 mln funtów, jednak gdy kontrakt został odnowiony w 1988, telewizje wyłożyły 44 mln funtów przez cztery lata.

Powstanie Premiership

Pierwszy sezon ligi przypadł na lata 1992 i 1993 i najpierw liczyła ona sobie 22 zespoły. Pierwszą bramkę zdobył w meczu pomiędzy Manchesterem a Sheffield Brian Deane - dzięki tej bramce jego drużyna zwyciężyła. W 1995, na skutek interwencji FIFA liczba zespołów została zmniejszona do dwudziestu, podczas gdy cztery drużyny zostały wyznaczone do spadku, natomiast tylko dwie do awansu. 8 czerwca 2006, FIFA postanowiła zmniejszyć liczbę zespołów we wszystkich czołowych ligach europejskich do 18 na skutek zapełnionych terminarzy.

W lutym 2007 zmieniono nazwę z 'FA Premier League' na 'Premier League'.

Struktura

Premier League jest kierowana przez korporację, podzieloną między dwadzieścia klubów. Każdy klub posiada pewną część udziałów, oraz swój głos we wszystkich aspektach działania spółki, takich jak kontrakty czy zmiany zasad. Kluby wybierają prezesów i grupę dyrektorów, którzy zajmują się codziennymi sprawami korporacji. Football Association, piłkarska federacja angielska, nie ingeruje w codzienne działanie spółki, jednak jest jednym z udziałowców i posiada prawo weta.

Format rozgrywek

W Premier League swoje mecze rozgrywa dwadzieścia zespołów. Podczas sezonu (który trwa od sierpnia do maja) każdy klub gra ze sobą dwukrotnie, raz na stadionie jednego z nich, a raz na stadionie drugiego - daje to 38 meczów dla każdego zespołu i 38 meczów w całym sezonie. Zwycięska drużyna otrzymuje trzy punkty, za remis dostaje się jeden, natomiast drużyna pokonana nie dostaje żadnego punktu. Kluby są klasyfikowane w tabeli po liczbie punktów, następnie po różnicy goli (bramek zdobytych i straconych). Na końcu sezonu klub, który zgromadził najwięcej punktów, zostaje mistrzem ligi.
  Chickeno